Městské historické sklepy

Virtuální prohlídka: Městské sklepy

Z větší části zachované městské historické sklepy byly hloubeny v pískovém pahorku uprostřed města v letech 1555 – 1595 na příkaz majitele panství Kryštofa z Karlovic.

Vznikly jako účinná ochrana majetku, listin a vzácného zboží proti živelným pohromám. Hlavním podnětem k tvorbě podzemního systému byl zřejmě ničivý požár Jirkova v roce 1554. Velmi brzy se začalo sklepení využívat ke skladování a kvašení piva, které se v Jirkově vařilo od roku 1443 do roku 1976. V době druhé světové války využívala sklepy německá armáda. Dodnes jsou některé chodby značeny vodícími pruhy, značení je zachováno i u sídla velitelství wehrmachtu.

Sklepy měly původně až 150 oddělení. V první polovině 19. století postavili Jirkovští nad západní části sklepů velký měšťanský pivovar, tím došlo k jejich prvnímu většímu narušení. V červnu roku 2006 musela třetina chodeb ustoupit stavbě hypermarketu Tesco. Zbývající prostory zůstaly v nezměněné podobě. Podobných důlních děl je v České republice pět, jirkovské podzemí je z nich nejstarší.

Od roku 2004 byly sklepy odbornou firmou Speleo Semily sanovány a ve spolupráci s městem a dobrovolníky z Volnočasového centra připravovány pro otevření veřejnosti. Prohlídková trasa byla slavnostně otevřena v květnu 2007.

Provozní doba:

Období Provozní doba
Květen – září  ÚT – NE 10:00 – 16:00
Říjen – duben pouze na objednávku

Vstupné:

Druh Cena
Dospělí 70,- Kč
Děti od 4 let, studenti, senioři od 65 let, držitelé průkazu ZTP 40,- Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí + 1 – 2 děti / studenti) 170,- Kč
Školní zařízení zřizovaná městem Jirkov 20,- Kč / osoba

Prohlídka sklepů začíná vždy v celou hodinu, přednost mají předem objednané skupiny.

Vstup do sklepů zajišťují pracovníci Informačního centra v Jirkově.