Divadelní představení – Frida Kahlo

Divadelní představení – Frida Kahlo

Zámek Červený Hrádek - 19:00
Monodrama inspirované životem legendární malířky
Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón byla, je a bude světově proslulou malířkou, zapálenou komunistkou, rozporuplnou osobností a ikonou, jejíž věhlas přesáhl pole výtvarného umění. Fridin život inspiroval mnoho tvůrců. Vznikly dokumenty, beletrizované životopisy, divadelní a taneční představení a v neposlední řadě celovečerní film se Salmou Hayek v titulní roli.
Hra australské dramatičky Glorii Montero má zajímavou strukturu a je výsostně hereckou záležitostí. Text sám o sobě otevírá řadu otázek. Kdy Frida lže a kdy mluví pravdu? Kterou ze svých rolí právě hraje? Měla druhé já? Podívejme se na jeden z jejích nejslavnějších obrazů, možná tam najdeme odpověď.
“Sama… Pokud mám dál žít, musím to dokázat sama!”
Monodramata inspirovaná životem slavných osobností jsou poměrně častým jevem. V případě žádného z nich ale zřejmě nenajdeme tak logické propojení obsahu s formou jako právě v tomto. Frida byla osamělá, jako se to stává řadě výjimečných osobností. Když k tomu přičteme četná léčení a měsíce strávené v roli pacienta, je jasné, proč malovala převážně autoportréty… Herečka v roli Fridy bude na jevišti stejně tak sama. I když ne tak docela. Má tady diváky a svou fantazii, tvořící partnery pro dialog. Frida Kahlo k publiku promlouvala prostřednictvím malířských pláten a teď se rozhodla si s ním promluvit tváří v tvář. Je to zvláštní účtování, kšaft, čištění stolu, hra “do poslední karty v ruce”.
překlad a úprava: Olga Strusková
režie: Martin Vokoun
dramaturgie: Kristýna Čepková
scéna a kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak
v hlavní a jediné roli: Diana Šoltýsová
Premiéra: 6. června 2014 v komorním prostoru zkušebny Žižkovského divadla Járy Cimrmana
Délka představení: 80 min bez přestávky
Předprodej vstupenek v IC Jirkov
Vstupné: 300,- v předprodeji, 350,- na místě