„Městská věž v novém“

„Městská věž v novém“

Interiéry městské věže, častého cíle turistů i těch domácích, představují v letošní sezóně množství novinek. Muzeum Jirků naznalo částečného zúžení počtu původních exponátů. Byť byly jednotlivé předměty slavnými Jirky a Jiřinkami darovány či zapůjčeny s nejlepším úmyslem, ne vše vydrží věčně. Ale protože prvotní idea muzea je více než dobrá, bude se v získávání nových zajímavostí pokračovat.

Bez hlavních tahounů návštěvnické pozornosti by městská věž otevřena být nemohla. Hole J. Korna (golfová) a J. Šlégra (hokejová) jsou na svém místě, stejně jako exponáty divadla Semafor, předměty spojené se světem vědy – s J. Grygarem, J. Padevětem či J. Drahošem, trofeje sportovců J. Rašky, J. Kormaníka či J. Žáka. Slavní Jiří zastupují svět umění výtvarného, dramatického i hudebního, sporty, cestovatelství, fotografie a vědu čtyřicítkou reprezentativních exponátů, hodných představení i hodně náročným návštěvníkům.

Patrioti si určitě přijdou na své díky výstavě historických fotografií Jirkova a okolí, zejména pak ve vyšších patrech. Tam je možné přímo porovnat podobu některých objektů a ulic dříve a teď. Velmi působivá je téměř neměnnost budovy Komerční banky na ul. Kostelní, či naopak proměnlivost podoby zámku Červený Hrádek.

Horní patra věže jsou věnována Jirkovu a okolí opět z trochu jiného pohledu. Způsob obživy našich předků reprezentují expozice pověstného místního pivovarnictví, dále přadláctví a pro Krušné hory tak typická výroba dřevěných hraček. V posledním šestém patře se návštěvníci vedle krásné vyhlídky mohou pokochat černým řemeslem. V současné době to jsou výrobky uměleckého kováře Vítka Nohýnka a připravují se i další, které nám připomenou důležitost tavení a zpracování železa pro náš kraj.

Expozice městské věže budou změnami postupně procházet celou sezónu. Cílem změn je nejen maximální komfort pro návštěvníky, ale především snaha přesvědčit je, že návštěva Jirkova a (nejen) městské věže byla a vždy bude dobrou volbou.